POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Nawet 120.000 zatrudnionych w Irlandii osób może otrzymać niższe pensje w tym miesiącu – ostrzega ACCA.

Stowarzyszenie księgowych ACC (Association of Chartered Certified Accountants) ostrzega, że w tym miesiącu nawet 120.000 zatrudnionych w Irlandii pracowników może otrzymać niższe wynagrodzenie.

Z początkiem roku zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące PAYE w Irlandii. Pracownicy zatrudnieni w tygodniowym wymiarze godzin muszą się liczyć z przejściowym pobieraniem 51% podatku Emergency Tax od ich wynagrodzenia.

Nowy system oznacza regularne aktualizowanie przez pracodawców danych pracowników i zastępuje stary system, który nie był aktualizowany od 1960 roku. Pracownicy, których dane nie zgadzają się, muszą się więc liczyć z naliczaniem Emergency Tax w wysokości 51%.

Pracownicy, którzy otrzymują wynagrodzenie w systemie miesięcznym, mają jeszcze czas na zaktualizowanie swoich danych. Należy to zrobić na internetowej platformie podatkowej Urzędu Skarbowego Revenue MyAccount.

Podatek Emergency Tax zostanie zwrócony po poprawnej aktualizacji danych pracowników. Jednak na pieniądze trzeba będzie poczekać nawet kilka tygodni.