POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Stopniowe obniżanie stawki zasiłku w Irlandii zapowiedziano już w czerwcu.

Przedstawiciele partii Sinn Féin zaapelowali do rządu o wstrzymanie procesu obniżania stawki zasiłku pandemicznego (Pandemic Unemployment Payment) w Irlandii.

Zasiłek pandemiczny

Zgodnie z planem naprawy gospodarczej, ogłoszonym w czerwcu br., rząd zobowiązał się do wsparcia rynku pracy i przedsiębiorstw. Zapowiedziano m.in. kontynuację wsparcia w postaci pandemicznego zasiłku dla bezrobotnych (PUP).

Zasiłek dla obecnych wnioskodawców został przedłużony do 7 września, jednak zapowiedziano stopniowe zmniejszanie kwoty świadczenia o €50. Pierwsza faza zmian stawek nastąpi od 7 września, druga od 16 listopada, a trzecia od 8 lutego.

Głos sprzeciwu

Tymczasem przedstawiciele partii Sinn Féin wezwali rząd do utrzymania stawki pandemicznego zasiłku dla bezrobotnych (PUP) na obecnym poziomie do końca roku.

Rzeczniczka partii ds. ochrony socjalnej, Claire Kerrane, powiedziała, że ​​zmiany w nieproporcjonalny sposób dotkną młodych ludzi i osoby pracujące w sektorze rozrywki na żywo.

Osoby zatrudnione w branży artystycznej i rozrywkowej w dalszym ciągu czekają na zielone światło od rządu na ponowne otwarcie sektora. Decyzja w tej kwestii ma zostać opublikowana wraz z mapą drogową znoszenia restrykcji.

Przywrócenie osób zatrudnionych w tej branży nie stanie się jednak z dnia na dzień – twierdzi rzeczniczka. Jej zdaniem rząd nie powinien obniżać kwoty zasiłku osobom, które nie mogą wrócić do pracy przez nałożone przez ten rząd ograniczenia.

Zasiłek dla bezrobotnych

Po obniżce zasiłku osoby na świadczeniu PUP będą mogły przejść na zasiłek dla poszukujących pracy (Jobseeker’s Allowance), mimo że w rzeczywistości nie są osobami bezrobotnymi i poszukującymi pracy.

Dodatkowo wysokość zasiłku Jobseeker’s Allowance jest uzależniona od dochodów w gospodarstwie domowym. Dla młodych osób, które mieszkają w domu rodzinnym, oznacza to więc drastyczny spadek stawki zasiłku – ostrzega posłanka Kerrane.

więcej: citizensinformation.ie