Polonia Irlandia

Młody mężczyzna wkłada co rano kask na głowę i udaje się na budowę. Oto tzw. budowlaniec. Zapytajmy go ile bierze za tynkowanie? Młoda rodaczka pracuje w sieci takeaway-ów, przed rozpoczęciem pracy wkłada na głowę siatkę i kilkadziesiąt razy dziennie zadaje pytanie: „masło czy majonez?”

Idealnie orientuje się w kwestii irlandzkiego śniadania, dokładnie przekroi kanapkę w dwa równe trójkąty. Może doradzi nam jaki sos będzie najlepszy do żeberek z grilla. Ktoś inny pracuje u rzeźnika… Wszelkie części ciała krowy, owcy nie są mu obce. Ciekawe czy rzuca mięsem, kiedy małżonka w domu gotuje niewegetariańską potrawę?

Z takimi pytaniami stykamy się na co dzień. Mało tego, sami takie pytania bądź też stwierdzenia stawiamy wobec innych.

Takie etykietowanie na podstawie wykonywanej pracy i ocenianie kogoś, często przysłania nasze inne zalety, nasze zainteresowania. Ludzie patrzą i oceniają nas na podstawie tego co robimy na co dzień. Każdy z nas przyjechał tu w celu zarobkowym, spakował się kilka lat temu często kończąc studia na dobrej uczelni, aby spróbować szczęścia w Irlandii.

Wśród obywateli świata słusznie jesteśmy postrzegani za naród ludzi ambitnych i ciężko pracujących. W końcu Polak potrafi! Kilka lat temu celem numer jeden było porzucić kraj, przyjechać na wyspy i robić cokolwiek, ale za grę wartą świeczki. Jednocześnie zatracając się jako indywidualność i kontynuować rozwój pasji i zainteresowań w miarę możliwości.

Nikt z nas nie musi chodzić z napisanymi hasłami na czole… „jestem pisarzem”, „jestem dyrygentem”. Żyjmy z takim przekonaniem „Praca to tylko rodzaj zarobkowania, mam o wiele więcej do zaoferowania”. Nie bójmy się uzewnętrznić siebie, pokazać jacy jesteśmy dobrzy w danej dziedzinie. Niech inni też zobaczą nasze dokonania, nasze talenty. Szanujmy siebie nawzajem, zadawajmy pytania na poziomie.

Moja praca mój wybór!

Moja pasja moja misja do wykonania! Przy okazji świąt pomyślmy czy na co dzień jesteśmy fair wobec rodaków i czy nasze pytania i stwierdzenia nie są uszczypliwe…