Za złamanie tego prawa w Irlandii grożą wysokie kary grzywny, a nawet więzienie.
Funkcjonariusze Gardy prowadzą nowy etap policyjnych działań w Irlandii, za które grożą bardzo wysokie kary grzywny, a nawet więzienie.
Sieci streamingowe
Akcja związana jest z ukaraniem nielegalnie działających osób, odpowiedzialnych za dystrybucję kanałów telewizyjnych w Irlandii. Działania Gardy prowadzone są obecnie na terenie siedmiu hrabstw: Cork, Dublin, Galway, Laois, Louth, Mayo i Monaghan.
Organizacja kierująca tymi działaniami, Federacja Przeciwko Kradzieży Praw Autorskich, oświadczyła, że współpracuje w tej sprawie z funkcjonariuszami Gardy.
Do osób, które prowadzą tę nielegalną działalność, wysłano już odpowiednie zawiadomienia prawne pocztą, pocztą internetową, a niektóre doręczono osobiście.
Kanały telewizyjne
Nielegalna dystrybucja kanałów telewizyjnych nadal jest bardzo popularna. Z uwagi na wysokie koszty legalnego dostępu do kanałów telewizyjnych konsumenci coraz cześciej preferują posiadanie „pirackiej” telewizji.
Do nielegalnego odbioru kanałów telewizyjnych wykorzystywane są Set-top boxy z pirackim oprogramowaniem. Dzięki internetowi jest możliwa transmisja z meczów sportowych premium, filmów i innych treści telewizyjnych.
Raport Unii Europejskiej z 2019 roku dotyczący nielegalnej telewizji internetowej opartej na protokole IPTV stwierdził, że Irlandia ma szóste miejsce pod względem użytkowania oszukańczych boxów w Unii.
Raport wykazał, że z tej usługi korzysta 171 000 osób, co stanowi 5,1% populacji. Prawo irlandzkie uznaje posiadanie, używanie lub sprzedaż oszukańczego boxa za przestępstwo zgodnie z Ustawą o Prawach Autorskich z 2000 roku. Może to skutkować karą grzywny w wysokości do 127 000 euro lub wyrokiem pozbawienia wolności do pięciu lat.