Nowe dane pokazują, że coraz więcej pracowników w Irlandii nie może sobie pozwolić na tygodniowy urlop.
Dane z aplikacji Revolut pokazują, że w lipcu 2024 roku popularność wakacji spędzanych w Irlandii, tzw. „staycations”, osiągnęła rekordowy poziom.
Wakacje w Irlandii
Wydatki irlandzkich klientów na usługi bankowe wzrosły o prawie 5% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wzrost ten jest w dużej mierze napędzany przez decyzje o spędzeniu wakacji w kraju, zamiast wyjazdu za granicę.
Powrót do popularności wakacji na terenie Irlandii jest widoczny na wielu płaszczyznach. Wydatki na hotele i ośrodki wypoczynkowe wzrosły o 15% w porównaniu do zeszłego roku, a na spa i usługi z zakresu zdrowia i urody o ponad 38%.
Nawet bardziej plenerowe opcje, takie jak kempingi i parki karawaningowe, odnotowały wzrost wydatków o ponad 14% w lipcu 2024 roku w porównaniu do lipca 2023 roku.
Równocześnie, wzrost liczby wakacji spędzanych na miejscu przełożył się na zwiększone wydatki na stacjach benzynowych (o prawie 19%) oraz na ładowanie pojazdów elektrycznych (o ponad 46%).
Na miejscu, irlandzcy urlopowicze wydają więcej w lokalnych barach, kawiarniach i restauracjach (wzrost o prawie 5%), a także na atrakcje turystyczne, muzea oraz wynajem łodzi.
Urlop pracowników w Irlandii
Pomimo rosnących wydatków na wakacje, badania Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC) ujawniają, że coraz więcej pracowników nie może sobie pozwolić na urlop.
W całej Unii Europejskiej liczba pracowników, których nie stać na tygodniowy urlop, wzrosła o ponad dwa miliony między 2021 a 2022 rokiem. Szacuje się, że w 2022 roku 14,6% pracowników w Unii nie mogło sobie pozwolić na wakacje, w porównaniu do 13,8% w 2021 roku.
Analiza wykazała, że szacunkowo 14,8% irlandzkich pracowników nie mogło w tym czasie pozwolić sobie na tygodniowy urlop ani we własnym kraju, ani za granicą. Był to wzrost o 3,83 punktu procentowego w porównaniu z danymi z 2021 roku, co oznacza, że Irlandia odnotowała najwyższy wzrost o punkt procentowy w całej Unii.
ETUC ostrzega, że dane z 2023 r. mogą być jeszcze gorsze po rekordowym wzroście kosztów urlopów zeszłego lata w połączeniu ze spadkiem realnych płac w całej Unii z powodu inflacji.