Wstępne testy potwierdziły obecność nowej mutacji koronawirusa w Irlandii.

Sprawdziły się przypuszczenia, że nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wykryty niedawno w Wielkiej Brytanii, jest też obecny w Irlandii.

W środę 23/12/2020 zespół ekspertów ds. zdrowia publicznego w Irlandii poinformował o 938 nowych przypadkach Covid-19 i 13 zgonach.

Prof. Philip Nolan z NPHET stwierdził, że sytuacja epidemiologiczna w Irlandii pogorszyła się w ciągu 48 godzin od poniedziałkowego briefingu.

Trzecia fala rozprzestrzeniania się koronawirusa rośnie równie szybko jak pierwsza fala w marcu br. Prof. Nolan powiedział, że współczynnik reprodukcji jest obecnie szacowany na poziomie między 1,5 a 1,8.

Próbki testowe pobrane w ostatni weekend wstępnie wskazują też na obecność nowego wariantu koronawirusa w kraju. Nie jest on jednak wyłącznie odpowiedzialny za szybkie rozprzestrzenianie się choroby – twierdzą eksperci.

Naczelny lekarz Irlandii dr Tony Holohan poprosił mieszkańców, by „zrewidowali swoje plany na Boże Narodzenie”. Apeluje też o ograniczenie kontaktów społecznych, zachowanie higieny rąk, trzymanie dystansu oraz o wentylowanie pomieszczeń i zasłanianie twarzy podczas przyjmowania gości w domu.