POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Powróciła kwestia wprowadzenia nowych opłat za śmieci w Irlandii.

Mieszkańcy Irlandii będą musieli wkrótce opłacać dodatkowy rachunek za wywóz śmieci.

Już od 19 kwietnia 2018 roku zostaną wprowadzone opłaty za wywóz segregowanych odpadów. Pierwszą firmą, która wprowadza zapowiadane od kilku miesięcy zmiany, jest Panda.

Klienci tej firmy wywozowej od kilku dni otrzymują powiadomienia, że od przyszłego miesiąca wzrośnie koszt wywozu nieczystości. Opłata ma wynieść 80 centów za każdy wywóz plus 4.5 centa za każdy kilogram odpadów. W sumie średnio rachunek ma wzrosnąć o €21 rocznie.

Wprowadzenie nowej opłaty wiąże się z chińskim zakazem importu plastiku z krajów Europy, który wprowadzony został 1 stycznia 2018 roku. Chiny odbierały aż 95% odpadów plastiku w Irlandii. W związku z tym zakazem drastycznie wzrosła cena recyklingu na świecie.

Na początek Panda wprowadzi opłaty na terenie Dublina, a potem sukcesywnie w pozostałym rejonie działalności firmy. Inna firma – Greyhound – monitoruje sytuację i wkrótce okaże się, czy klienci tej firmy również będą płacić za wywóz odpadów do recyklingu. Przewiduje się, że inne firmy jednak z czasem również wprowadzą nowe opłaty.

Według danych Eurostat w Irlandii produkuje się rekordową ilość odpadów plastiku spośród krajów Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca przypada ich aż 61kg.