POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Pasażerowie podróżujący do i z Irlandii będą mogli korzystać z kontroli według nowej procedury.

Dzięki zastosowaniu tej nowej technologii proces kontroli pasażerów w Irlandii ma zostać znacznie przyspieszony. Program rusza już w kwietniu 2019 roku.

Program SelfPass zostanie uruchomiony na lotnisku w Dublinie, jednak docelowo ma być stosowany na wszystkich lotniskach w Irlandii.

Kontrola SelfPass polega na wykorzystywaniu informacji biometrycznych podczas odprawy. Pasażerowie będą korzystać z technologii rozpoznawania twarzy. Informacje biometryczne będą też połączone z kartą pokładową i etykietą bagażową.

Kontrola SelfPass nie jest obowiązkowa. Pasażerowie będą mogli dobrowolnie wybrać tę formę kontroli na lotnisku. Szacuje się, że z nowej technologii korzystać będą osoby, którym zależy na szybkim procesie odprawy. Podczas kontroli SelfPass nie będzie trzeba okazywać dokumentów pracownikom lotniska przy bramkach do wejścia na pokład.

Przedstawiciel linii Ryanair poinformował, że pasażerowie Ryanair będą pierwszymi, którzy skorzystają z tego rozwiązania:

Pasażerowie będą mieli usprawnioną podróż na lotnisku w Dublinie z wieloma biometrycznymi punktami kontrolnymi, dzięki czemu proces będzie łatwiejszy od momentu odprawy do lotu do czasu wejścia na pokład.

W programie pilotażowym biorą udział dwa lotniska – Dublin Airport oraz Bristol Airport w Wielkiej Brytanii.