Obecnie stawka płacy minimalnej w Irlandii wynosi €10.20 za godzinę pracy.

Według Living Wage Technical Group (LWTG), stawka Living Wage w Irlandii powinna wzrosnąć o 60 centów, do €12.90 za godzinę. Grupa rekomenduje podwyżkę ze względu na ostatnie podwyżki czynszów, transportu i kosztów energii.

Living Wage

Living Wage to płaca oparta na kosztach utrzymania, „minimalny dochód niezbędny dla samotnego dorosłego pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, bez osób na utrzymaniu, aby zaspokoić jego podstawowe potrzeby i zapewnić minimalny akceptowalny standard życia”.

Od kilku lat rekomenduje się wprowadzenie Living Wage dla wszystkich pracowników w Irlandii. Obecnie jej stawka wynosi €12.30 za godzinę czyli o €2.10 więcej niż wynosi stawka płacy minimalnej.

Jednak do tej pory tylko kilka firm w Irlandii zdecydowało się na jej wprowadzenie. LWTG szacuje, że około jedna piąta pełnoetatowych pracowników w kraju zarabia mniej niż wynosi Living Wage.

Podwyżka płac

Na początku tego roku rząd zwrócił się do Komisji Niskich Płac o zbadanie kwestii wprowadzenia w Irlandii Living Wage.

Rząd chce, by po pandemii społeczeństwo było bardziej zintegrowane, a praca i przedsiębiorczość były lepiej wynagradzane. Ważną częścią tego jest przejście na pensję wystarczającą na utrzymanie – jak wówczas stwierdził Leo Varadkar.

Komisja ma przedstawić rządowi zalecenia dotyczące najlepszego sposobu realizacji tego zobowiązania. Raport prawdopodobnie zostanie ukończony w drugiej połowie tego roku, a stawka Living Wage może zostać wprowadzona do 2025 roku.

Sklepy Lidl

Tymczasem sieć Lidl Ireland twierdzi, że zobowiązała się do wprowadzenia nowej stawki Living Wage na 2022 rok.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że zmiana przyniesie korzyści 30% jej pracowników w całej Irlandii, ponieważ wszyscy inni pracownicy obecnie zarabiają powyżej nowej stawki Living Wage.