Nowa stawka za godzinę pracy w Irlandii - zalecenie LWTG

Grupa LWTG rekomenduje nową stawkę płacy Living Wage w Irlandii.

Przedstawiciele Living Wage Technical Group (LWTG) zarekomendowali nową stawkę płacy Living Wage w Irlandii.

Płaca Living Wage

Obecnie wysokość rekomendowanej płacy niezbędnej do utrzymania się wynosi 12,90 euro za godzinę pracy. Jednak wobec obecnych kosztów życia zalecono nowa stawkę na poziomie 13,85 euro za godzinę.

Grupa LWTG uważa, że „dochód poniżej tego standardu życia oznacza bycie bez dóbr i usług, które są niezbędne do uczestniczenia w normach codziennego życia w Irlandii”.

Płaca Living Wage odzwierciedla tezę, iż osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin powinny zarabiać wystarczająco dużo, aby „cieszyć się przyzwoitym standardem życia” i móc sprostać podstawowym kosztom utrzymania, jak twierdzi grupa.

Płaca minimalna

We wrześniu ogłoszono, że od stycznia stawka krajowej płacy minimalnej w Irlandii wzrośnie do 11,30 euro za godzinę.

W tym samym czasie wicepremier Leo Varadkar poinformował, że Komisja ds. Niskich Płac ustaliła orientacyjną płacę Living Wage na 2023 r. w wysokości 13,10 euro za godzinę.

Rząd planuje stopniowe wygaszanie płacy Minimum Wage na rzecz płacy Living Wage, która do 2026 roku ma już stać się obowiązkowa.

Na obecną chwilę nie wiadomo jeszcze, czy Komisja ds. Niskich Płac przychyli się do rekomendacji grupy LWTG w sprawie nowej stawki Living Wage.