Taoiseach Leo Varadkar potwierdził, że od przyszłego roku zostanie wprowadzona nowa bezpłatna szczepionka dla dzieci w Irlandii.

Jeszcze przez kilka tygodni będzie trwała konsultacja dotycząca rozszerzenia programu szczepień HPV, lecz jest już prawie pewne, że plan doczeka się realizacji w 2019 roku.

Nowa szczepionka dla chłopców w Irlandii

Taoiseach Leo Varadkar zapewnia, że w wielu krajach szczepienia przeciwko Human Papillomavirus (HPV) zostały już z powodzeniem wprowadzone dla chłopców. Irlandia powinna jego zdaniem dołączyć do tych właśnie państw, zapewniając bezpłatne szczepienia chłopcom.

Obecnie w Irlandii kampania szczepień przeciw HPV dotyczy dziewcząt w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej (12-13 lat). Jednak Varadkar, który z zawodu jest lekarzem, a w przeszłości był Ministrem Zdrowia, twierdzi:

Rozszerzenie programu pomogłoby zmniejszyć częstość występowania raka szyjki macicy u kobiet, a także zmniejszyć liczbę zachorowań na raka związanych z wirusem HPV u mężczyzn.

Z oficjalnych danych HSE wynika, że w latach 2014-2015 szczepionkę HPV przyjęło 87% dziewcząt, jednak w wyniku kampanii przeciwko szczepieniom w 2016 roku było to tylko 50%. W ubiegłym roku przeprowadzono zakrojoną na szeroką skalę kampanię medialną HSE, by zachęcić dziewczęta do przyjęcia szczepionki.