Plan wprowadzenia nowych połączeń autobusowych w Irlandii ma pomóc w życiu towarzyskim mieszkańców.

Minister Transportu w Irlandii Shane Ross ogłosił plan wprowadzenia dodatkowych połączeń w obszarach wiejskich. Program ma być pilotażowy, a jego podsumowanie odbędzie się w grudniu 2018 roku.

Zapowiedziano 50 nowych połączeń w 19 hrabstwach, z czego najwięcej ma być w Wexford – 12 oraz Kerry – 8. Pozostałe hrabstwa, które aplikowały o dodatkowe połączenia to m.in: Carlow, Kilkenny, Wicklow, Cavan, Monaghan, Donegal, Laois, Offaly, Cork, Waterford, Louth, Meath, Fingal, Tipperary, Kildare.

Większość połączeń zaplanowano w godzinach od 18:00 do 23:00, głównie w piątki i soboty. Minister Ross twierdzi, że program ma wspierać osoby, które czują się odizolowane od życia towarzyskiego. Te osoby będą mogły korzystać z połączeń autobusu, by móc uczestniczyć w różnego typu wydarzeniach kulturalnych lub po prostu bezpiecznie wrócić z pubów.

Według statystyk nadal rośnie liczba wypadków na obszarach wiejskich spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. W niedługim czasie pod głosowanie ma trafić nowa ustawa, według której kierowcy automatycznie otrzymają zakaz prowadzenia pojazdu na 3 miesiące, jeśli w ich organizmie przekroczony będzie limit 50-80mg alkoholu na 100ml.