Nowe bramki do kontroli pasażerów na lotnisku w Dublinie

Minister Sprawiedliwości Charlie Flanagan potwierdził, że na lotnisku w Dublinie zostaną zainstalowane nowe elektroniczne bramki do kontroli podróżnych.

Lotnisko w Dublinie jest najpopularniejszym portem lotniczym w Irlandii. W ubiegłym roku odnotowano nowy rekord ilości pasażerów – było ich aż 13,8 miliona. Stwarza to nowe wyzwania dla obsługi lotniska.

Zaostrzone kontrole bezpieczeństwa na lotniskach w Irlandii

W ostatnim czasie zwiększono kontrole bezpieczeństwa podróżnych w związku z atakami terrorystycznymi w Europie. Wpłynęło to na wydłużony czas odprawy pasażerów. Jest to efekt decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej o zaostrzeniu przepisów Kodeksu Granicznego Schengen od 7 kwietnia 2017 roku – czytaj więcej:

Duże zmiany na granicach. Zaostrzone kontrole i wymagane dokumenty na lotniskach

Nowe bramki do kontroli pasażerów na lotnisku w Dublinie

W celu przyspieszenia odprawy pasażerów na lotnisku w Dublinie zostaną zainstalowane bramki e-Gate. Mają one pojawić się już pod koniec tego roku. Będą to urządzenia, które pozwolą na szybkie zweryfikowanie pasażera dzięki porównaniu danych z paszportu biometrycznego ze skanem twarzy wykonanym podczas przechodzenia przez bramkę.

Korzystać z “e-Gate” na lotnisku w Dublinie mogą:

  • Osoby pełnoletnie, które posiadają paszport biometryczny
  • Obywatele państwa należącego do Unii Europejskiej

Jeśli program okaże się sukcesem i pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa oraz przyspieszenie odpraw pasażerów na lotnisku w Dublinie, zostanie wdrożony na innych lotniskach w Irlandii.