Nowe dodatki socjalne w Irlandii - Kto skorzysta?

Minister ds. Opieki Społecznej chce wprowadzić bezpłatne posiłki dla dzieci we wszystkich szkołach w Irlandii.

Minister ds. Opieki Społecznej w Irlandii zapowiada kolejne zmiany w systemie Social Welfare.

Niedawno pisaliśmy, że Minister Regina Doherty chce wprowadzić bezpłatne podręczniki szkolne dla wszystkich dzieci w Irlandii. Jej zdaniem bezpłatne książki należą się wszystkim dzieciom, a nie tylko objętym ochroną socjalną.

Więcej: Zmiany w zasiłkach w Irlandii – Koniec podwyżek w Social Welfare

Teraz według planu Minister Doherty we wszystkich szkołach w Irlandii wprowadzone mają być darmowe posiłki dla dzieci. Program pilotażowy ma ruszyć we wrześniu 2019 roku i potrwa cztery tygodnie. Wytypowano już 36 szkół podstawowych, w których z bezpłatnych posiłków skorzysta prawie 7.200 uczniów.

Plan ministerstwa przewiduje, by program darmowych posiłków we wszystkich szkołach w Irlandii został wprowadzony w 2020 roku. Odpowiedni zapis na ten temat ma się znaleźć podczas czytania Budżetu 2020.

Dodatkowo Minister Doherty chce wprowadzić coroczne kontrole dentystyczne i badania wzroku dla dzieci w Irlandii. Zgodnie z nową strategią Ministerstwo ds. Opieki Społecznej chce zwiększyć środki na wypłaty dla osób, które mają poważne zadłużenia z tytułu np. nieopłaconego czynszu.

W ubiegłym roku z programu Urgent Needs Payment w Irlandii skorzystało prawie 1.900 osób. Pieniądze na ten cel są wypłacane w ramach Supplementary Welfare Allowance (SWA), lecz w tym przypadku nie wymaga się spełniania warunków Habitual Residence.

Większość przypadków udzielenia pomocy finansowej w ramach Urgent Needs Payment dotyczy sytuacji pilnych, jak np. zalanie domu czy pożar, ale coraz częściej jest to też pomoc umożliwiająca opłatę zaległych rachunków.