POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Według zapewnień Premiera Irlandii szczepionka przeciw Covid-19 może zostać zatwierdzona do użytku w Irlandii przed świętami Bożego Narodzenia.

Firmy Pfizer i Moderna poinformowały już o pozytywnych wynikach ostatnich prób szczepionek przeciw Covid-19. Oczekuje się także wyników trzeciej szczepionki – firmy AstraZeneca – opracowywanej przez zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W rozmowie z Virgin Media News Taoiseach Micheál Martin wyraził zaufanie, że co najmniej jedna szczepionka uzyska zezwolenie Komisji Europejskiej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Po zatwierdzeniu prawdopodobnie zostanie zawarta umowa, dzięki której szczepionka zostanie wprowadzona w Irlandii w przyszłym roku. Zdaniem Premiera byłby to „wspaniały prezent świąteczny w postaci kuponu na kolejne 12 miesięcy”.

Taoiseach powiedział też:

Przewodniczący Komisji Europejskiej mówi teraz, że może to być druga połowa grudnia, kiedy otrzymają zezwolenie – od Pfizera, BioNTech i Moderny – co może oznaczać, że na początku 2021 r. będziemy mogli rozpocząć zakup szczepionki.

Premier poinformował, że utworzył już specjalną grupę zadaniową, która zajmie się całą logistyką związaną z zakupem, przechowywaniem i dystrybucją szczepionki.

Czytaj też: Podano datę pojawienia się szczepionki przeciw Covid-19 w Irlandii