POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Krajowy Zespół Kryzysowy ds. Zdrowia Publicznego wydał nowe zalecenia dla rządu w Irlandii.

W czwartek 6 stycznia odbyło się kolejne spotkanie członków Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego (NPHET). Omawiano na nim aktualną sytuację w kraju i sformuowano nowe zalecenia dla rządu.

Nowe informacje

Podczas spotkania rozważano, czy potrzebne są kolejne restrykcje w Irlandii, ponieważ w ostatnich dniach odnotowuje się rekordowe wskaźniki infekcji w kraju.

Według informacji, które w piątek pojawiły się w irlandzkich mediach, członkowie NPHET zalecili utrzymanie ograniczeń w ich obecnej formie. Niektóre rządowe źródła twierdzą, że potrwa to potencjalnie do końca stycznia.

Bliskie kontakty

W sprawie bliskich kontaktów przyjęta została strategia, by wprowadzone przed świętami obostrzenia dotyczące izolacji zostały utrzymane dopóki nie nastąpi w Irlandii szczyt fali Omicron – jak twierdzą niektóre źródła.

Natomiast Naczelny Lekarz, dr Tony Holohan, poinformował rząd, że jego porady w tej kwestii zostaną zweryfikowane po otrzymaniu wskazówek od Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób w przyszłym tygodniu.

Certyfikaty dla mieszkańców

Tymczasem Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, zaprzeczył wcześniejszym słowom premiera, który poinformował, że trzecia dawka będzie wymagana, aby mieszkańcy mogli wejść do pubów, restauracji czy siłowni w Irlandii.

W oświadczeniu napisano:

Okresy ważności certyfikatów do użytku domowego (takich jak dostęp do spożywania posiłków w pomieszczeniach itp.) nie są obecnie planowane przez rząd.

Oznacza to, że mieszkańcy będą mogli polegać na swoim oryginalnym certyfikacie z zeszłego roku, aby wejść do pubu czy restauracji w Irlandii.