POLONIA IRLANDIA

Budowa nowoczesnego apartamentowca z mieszkaniami w stylu komunalnym w Irlandii ma się rozpocząć na początku 2020 roku.

Pomysł budowy mieszkań komunalnych w Irlandii pojawił się w maju 2019 roku i od razu spotkał się z ostrą krytyką wielu środowisk społecznych. Mimo to Minister ds. Mieszkalnictwa Eoghan Murphy bronił pomysłu, gdyż jego zdaniem jest to sposób na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego.

Jak informuje portal Independent.ie pojawił się właśnie nowy projekt apartamentowca z mieszkaniami komunalnymi, który ma zostać zbudowany w przy Hill Street w centrum Dublina. Budynek ma mieć ochronę 24/7. Mieszkańcy będą mogli podpisywać dogodne dla siebie umowy najmu.

Plan przewiduje 132 sypialnie, z czego większość będzie miało powierzchnię 19 m2. Natomiast 30 sypialni ma mieć powierzchnię 16 m2, przy czym te mają być usytuowane w pięciu skupiskach po sześć sypialni.

Mieszkańcy będą ze sobą dzielić powierzchnię kuchni i pokoju dziennego. Kuchnie w stylu „MasterChef” będą mieć także jadalnie na 20 osób każda.

Z tyłu apartamentowca będzie wyjście na dziedziniec, a na poziomie dachu ma powstać ogród o powierzchni 200 m2. Oprócz części mieszkalnej przewidziano w projekcie budowę miejsc na pracę/naukę (dla 20 osób w każdym pomieszczeniu), a także siłownię i pralnię.

Za projekt odpowiada m.in firma specjalizująca się w podobnych projektach budowlanych w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Tego typu inwestycje zyskują na popularności także w innych krajach Europy.