Pracownicy HSE potwierdzili wczoraj nowe ognisko zachorowań na odrę w Irlandii.

Po raz kolejny pracownicy HSE ostrzegają mieszkańców Irlandii przed tą niebezpieczną chorobą zakaźną. Potwierdzono właśnie nowe ognisko zachorowań w Dublinie.

Od lutego potwierdzono już dziesięć przypadków zarażenia odrą w stolicy Irlandii. Wśród chorych znajdują się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

HSE przypomina, że odra jest poważną chorobą i wysoce zakaźną. Najskuteczniejszą metodą ochrony przed zarażeniem jest szczepienie MMR. HSE zaleca, by zaszczepić się przeciw odrze, różyczce i śwince zwłaszcza przed planowaną podróżą. Rosnącą liczbę osób chorych na odrę stwierdza się m.in. również we Francji, we Włoszech, w Grecji, Rumunii, Polsce i na Ukrainie.

Odra może nie stanowić zagrożenia dla większości osób, jednak u dzieci, osób starszych lub osób o obniżonej odporności możliwe jest wystąpienie powikłań jak: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie mózgu. Późnym powikłaniem odry, które może się ujawnić dopiero po 10 latach od przebycia choroby, jest podostre stwardniające zapalenie mózgu.

Osoby podejrzewające odrę u siebie lub u innych osób w rodzinie, proszone są o telefoniczny kontakt z lekarzem GP przed udaniem się do placówki medycznej.