POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Najnowszy raport wskazuje na niewystarczające kontrole i nieudolne zapobieganie infekcjom w szpitalach w Irlandii.

Nowe ognisko zakażenia bakterią CPE wykryto w jednym ze szpitali w Cork. W okresie od stycznia do października 2018 roku potwierdzono 16 przypadków zakażenia pacjentów w Mercy University Hospital.

Raport opracowany przez Health Information and Quality Authority (Hiqa) zawiera również informację, że od grudnia 2017 roku tych szpital zidentyfikował 110 pacjentów, którzy mieli kontakt z bakterią CPE.

Carbapenemase Producing Enterobacteriaceae (CPE) to bardzo oporna na działanie antybiotyku bakteria. Pacjenci narażeni są na poważne powikłania, a nawet śmierć przez bakterię. CPE może przetrwać w środowisku przez kilka miesięcy, a w organizmie człowieka przez kilka lat. W przeciwieństwie do MRSA nie da się wytępić bakterii poprzez standardowe leczenie.

Członkowie National Public Health Emergency Team opracowali strategię walki z bakterią w irlandzkich szpitalach. Mimo to liczba zarażonych w Irlandii pacjentów rośnie.

Niestety po przeprowadzonych w lipcu i sierpniu inspekcjach okazało się, że spośród czterech skontrolowanych szpitali tylko jeden w pełni dostosował się do wytycznych HSE. Był to szpital Croom Orthopaedic Hospital w hrabstwie Limerick.

Czytaj też: Superbakteria CPE w Irlandii – szpitale poszukują zakażonych osób