POLONIA IRLANDIA

Przedstawiciele największego w Irlandii lotniska zapowiadają wprowadzenie płatnych stref wysiadania i odbioru pasażerów.

Już niedługo na lotnisku w Dublinie wprowadzone zostaną opłaty dla osób, które wjeżdżają na teren przy terminalach, aby zawieźć lub odebrać podróżujących. Przedstawiciele DAA złożyli wniosek o pozwolenie na budowę punktów poboru opłat oraz na zmianę infrastruktury, w tym nowych pasów zjazdowych.

Prace rozpoczną się już w najbliższym czasie, ponieważ władze lotniska chcą wykorzystać mniejszy ruch wśród pasażerów. Opłaty nie zostaną jednak wprowadzone podczas pandemii Covid-19.

W nowym systemie odbioru i dowozu pasażerów nadal będzie dostępna opcja bezpłatna, w ramach której będzie można parkować w nowej, ekspresowej części parku długoterminowego. Będzie też możliwość parkowania na parkingu krótkoterminowym przez 30 minut po obniżonej opłacie.

Rzecznik lotniska w Dublinie powiedział, że system jest od lat nadużywany przez osoby, które nielegalnie parkują samochody lub wielokrotnie krążą po ulicach przy terminalach, zanim w końcu odbiorą pasażerów.

Nowy system ma więc na celu zmniejszenie liczby podróży samochodem do i z lotniska oraz zachęcenie pasażerów do większego korzystania z transportu publicznego.