Pasażerowie bez opcji Priority Boarding muszą się liczyć z pełną opłatą za bagaż podręczny.

Z dniem 08/01/2019 zaczęła obowiązywać nowa polityka bagażowa Ryanair. Zgodnie z nowymi zasadami pasażerowie mogą bezpłatnie wnieść na pokład tylko mały bagaż podręczny typu torebka, mały plecak lub torba na laptop.

Zmiany miały zacząć obowiązywać z dniem 1 listopada 2018 roku. Jednak zarząd linii z uwagi na okres świąteczno – noworoczny zdecydował się opóźnić wprowadzenie przepisów do 8 stycznia 2019 roku.

Pasażerowie będą mogli teraz wnieść na pokład tylko mały bagaż podręczny. Zwiększony zostaje natomiast rozmiar tego bagażu – zamiast 35x20x20 cm jest już 40x20x25 cm.

Duży bagaż podręczny (do 10kg) staje się bagażem nadawanym, a cena nadania go wynosi od €8 do €10. Tylko pasażerowie, którzy wykupią Priority Boarding (za €6 do €8) nadal będą mogli bezpłatnie wnieść dwie sztuki bagażu podręcznego na pokład.

Dodatkowo pasażerowie, którzy nie zadeklarują drugiego bagażu przy zaupie biletu, a pozostawią go przy bramkach, będą zmuszeni dopłacić €25. Jeśli zdecydują się go nadać przy odprawie, będzie to koszt €20. Jeśli ten bagaż zostanie uznany za duży, trzeba będzie uiścić opłatę €25.

Tymczasem linie Ryanair zajęły w Wielkiej Brytanii pierwsze miejsce w głosowaniu na najgorszą linię lotniczą. Ankietę przeprowadzono za pośrednictwem portalu Which?, a Ryanair utrzymuje się na niechlubnym pierwszym miejscu już od sześciu lat.