POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd ogłosił nowe ograniczenia w Irlandii, które mają pomóc w walce z Covid-19.

Po kilku godzinach dyskusji przedstawicieli rządu oraz ekspertów ds. zdrowia publicznego doszło do wypracowania nowego planu walki z Covid-19.

Tak jak wcześniej zapowiadano nowe przepisy będą miały na celu ograniczenie kontaktów społecznych do minimum. W związku z tym wprowadzone zostają następujące zmiany:

  • Szkoły – szkoły podstawowe i ponadpodstawowe pozostaną zamknięte do 31/01/2021. Jednak uczniowie, którzy w tym roku zdają egzamin Leaving Cert, będą mogli powrócić do zajęć szkolnych na trzy dni w tygodniu.
  • Przedszkola i żłobki – będą otwarte tylko dla dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci, których rodzice określani są jako pracownicy podstawowi (essential workers).
  • Budowa – wszystkie prace budowlane, które nie są uważane jako „niezbędne” będą zawieszone od piątku 08/01/2021 od godziny 18:00. W dalszym ciągu otwarte będą place budowy projektów służby zdrowia, szkół i domów socjalnych. Dozwolone będą też usługi naprawy w trybie pilnym (np. hydraulika czy elektryka).
  • Sklepy – sklepy, które prowadzą sprzedaż online powinny wprowadzić usługę zakupu z dowozem (click and delivery) zamiast zakupu i odbioru w punkcie sprzedaży (click and collect).

Ogłoszone restrykcje będą obowiązywać do końca stycznia. Prawdopodobnie ograniczenia pozostaną na dłużej – w zależności od sytuacji epidemiologicznej w Irlandii.

Rząd ma też nadzieję, że do lutego zaszczepiona zostanie większość osób z pierwszej grupy Narodowego Planu Szczepień, która najbardziej narażona jest na powikłania po zakażeniu Covid-19.