POLONIA IRLANDIA

Rekomendacja z Labour Court pojawiła się po wniosku złożonym przez związki zawodowe pracowników w Irlandii.

Tysiące pracowników sektora budowlanego w Irlandii otrzyma nowe stawki płacy minimalnej. Ministerstwo Stanu ds. Biznesu, Zatrudnienia i Handlu Detalicznego formalnie zatwierdziło zalecenie Sądu Pracy.

Płaca minimalna

Rekomendacja z Labour Court pojawiła się po wniosku złożonym przez związki zawodowe pracowników Batu, Connect, Opatsi, Siptu i Unite.

Sąd stwierdził, że płace minimalne w sektorze budownictwa powinny wzrosnąć od 1 lutego 2022 roku. Kolejna podwyżka powinna nastąpić w lutym 2023 roku.

Proponowane podwyżki w 2022 roku:

  • Rzemieślnik – €20,52 za godzinę
  • Pracownik kategorii A zarabiający co najmniej €19,91 za godzinę
  • Pracownik kategorii B zarabiający €18,47 za godzinę
  • Praktykanci otrzymają 33%, 50%, 75% i 90% wynagrodzenia rzemieślnika w ciągu czterech lat ich szkolenia

Dla wszystkich nowych pracowników, którzy ukonczyli 18 lat i wchodzą do sektora po raz pierwszy, przez pierwsze dwa lata będzie obowiązywać stawka w wysokości €14,93 za godzinę.

Podwyżka w 2023 roku przewiduje stawkę płacy minimalnej rzemieślnika w wysokości €21,09, a płacy minimalnej pracowników kategorii A i B odpowiednio €20,47 i €18,99 za godzinę.

Zasiłek chorobowy

Zgodnie z zaleceniem ma też nastąpić wzrost stawek składek emerytalnych oraz konieczność wprowadzenia przez wszystkich pracodawców systemu zasiłku chorobowego dla każdego objętego ubezpieczeniem pracownika.

Minister Stanu ds. Biznesu, Zatrudnienia i Handlu Detalicznego, Damien English, uważa, że zmiany „są ważnym krokiem w zapewnieniu stabilności i wzrostu w tym kluczowym sektorze irlandzkiej gospodarki”.

Ochrona warunków pracy w sektorze budowlanym wzmocni dobre relacje między pracownikami a pracodawcami w tym sektorze; i pomoże utrzymać atrakcyjność tego sektora jako realnej opcji kariery – twierdzi minister.