Członkowie NPHET zalecają rozszerzenie stosowania cyfrowego certyfikatu w Irlandii.

Członkowie Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) twierdzą, że rząd powinien rozważyć rozszerzenie cyfrowego certyfikatu w Irlandii. Obecnie przepustka ta stosowana jest w podróżach międzynarodowych i w gastronomii.

Nowe zalecenia

Jednak wobec rosnącego poziomu infekcji, który ma „nieproporcjonalny i wysoce destrukcyjny” wpływ na cały system opieki zdrowotnej, pojawiła się sugestia, aby wykorzystać certyfikaty także w innych obszarach, jak np. siłowniach czy salonach fryzjerskich.

W liście do rządu stwierdzono, że rząd powinien rozważyć „rozszerzenie jego stosowania w miejscach, w których istnieje wysokie ryzyko przeniesienia, poprzez bliski kontakt lub inne działania, które nie są jeszcze objęte obecnym reżimem”.

Certyfikaty

Przedstawiciele sektora fryzjerskiego skrytykowali sugestie NPHET i twierdzą, że wprowadzenie certyfikatów w salonach fryzjerskich doprowadzi jedynie do świadczenia usług na czarnym rynku. A tam nie ma mowy o kontroli czy stosowaniu środków ochrony zdrowia.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, poinformował, że rządowa podkomisja rozważy zalecenia NPHET w najbliższy poniedziałek. Ze wstępnych informacji z ministerstwa wynika jednak, że rząd nie planuje obecnie rozszerzenia stosowania cyfrowego certyfikatu w innych sektorach w Irlandii.