Nowość dla kierowców w Irlandii - jest potwierdzenie

Plan jest odpowiedzią na potrzeby irlandzkich kierowców oraz funkcjonariuszy Gardy.

Jak donosi portal Irish Independent, irlandzki rząd testuje wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy.

Prawo jazdy w Irlandii

Już w lutym rzeczniczka ds. transportu, senator Regina Doherty, twierdziła, iż cyfrowe prawo jazdy może stać się odpowiedzią na potrzeby irlandzkich kierowców oraz Gardy.

W świetle irlandzkiego prawa, brak posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej może skutkować koniecznością jego okazania w ciągu 10 dni na odpowiednim posterunku Gardy.

Zdaniem senator Doherty wirtualne prawo jazdy mogłoby znacznie ograniczyć problemy w przypadku zapomnienia, zgubienia czy kradzieży dokumentu.

Rzeczniczka ds. transportu zasugerowała wtedy, aby cyfrowe prawo jazdy w Irlandii stało się kolejną funkcją serwisu MyGovID.

Aplikacja prawa jazdy

Od początku roku trwają ciche próby wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy, które można przechowywać w aplikacji na telefonie, jak twierdzi teraz Irish Independent.

Wkrótce każdy mieszkaniec Irlandii będzie mógł zdecydować, czy chce używać tradycyjnej, plastikowej wersji prawa jazdy, czy też skorzystać z nowoczesnej, cyfrowej wersji z elektronicznym podpisem – zapowiedział minister Ossian Smyth.

Rzeczniczka Departamentu Wydatków Publicznych i Reform powiedziała:

Pilotażowa aplikacja „Government Digital Wallet” jest w fazie opracowywania. Ma na celu opracowanie rozwiązania, które umożliwiłoby obywatelom cyfrowy dostęp do danych uwierzytelniających.

Młodszy Minister ds. E-administracji, Ossian Smyth, twierdzi, że wprowadzenie aplikacji planowane jest jeszcze w tym roku.