POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dodatkowe święto państwowe ma być nagrodą dla mieszkańców Irlandii za ich poświęcenie.

Wicepremier Leo Varadkar był gościem w audycji w Newstalk, gdzie dyskutowano o planach wprowadzenia nowego Bank Holiday w Irlandii.

Nowy Bank Holiday

Varadkar potwierdził, że dodatkowe święto a zarazem dzień wolny od pracy ma być wyrazem podziękowania dla mieszkańców za ich poświęcenie w walce z pandemią. Ma też upamiętnić osoby, które zmarły z powodu Covid-19.

Jednak wicepremier zastrzegł, że nie podjęto ostatecznej decyzji w sprawie nowego dnia wolnego w Irlandii. Rząd chce się jeszcze skonsultować z opinią publiczną i Forum Ekonomicznym Pracodawców Pracy (LEEF).

Bank Holiday w Irlandii – Wstępna data

Przy określaniu wstępnej daty nowego Bank Holiday wymienił listopad, chociaż on sam myślałby raczej o lutym lub marcu – w okolicy Dnia Św. Brygidy lub Dnia Św. Patryka.

Dodatkowy dzień wolny od pracy w okolicy Dnia Św. Patryka oznaczałby czterodniowy weekend, z czym nie zgadza się wielu pracodawców w Irlandii.

Na koniec rozmowy wicepremier Varadkar ponownie podkreślił, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji czy nowy Bank Holiday zostanie wprowadzony, nie zdecydowano też w sprawie ewentualnej daty tego święta.

Czytaj też: Podwyżka stawki minimalnej i dodatkowy dzień wolnego w Irlandii – plan rządu