POLONIA IRLANDIA

Rząd przygotował nową strategię, dzięki której ma zmniejszyć się poziom bezrobocia w Irlandii.

Minister Ochrony Socjalnej, Heather Humphreys, ma przedstawić nową strategię rządu wobec problemu bezrobocia w Irlandii.

Zasiłek dla bezrobotnych

Na początku czerwca poinformowano, że już niedługo osoby bezrobotne będą otrzymywać świadczenia z Opieki Społecznej w zależności od opłaconych wcześniej składek PRSI:

Więcej: Nowy system zasiłków dla bezrobotnych w Irlandii – zapowiedź rządu

Teraz Minister Humphreys przedstawi nowe szczegóły strategii Pathways to Work Strategy 2021-2025, zgodnie z którą poziom bezrobocia wśród młodych osób ma spaść z 44% do 12.5% do 2023 roku.

Plan zakłada też zmianę warunku uprawniającego pracodawcę do otrzymania dotacji rekrutacyjnej w ramach programu JobsPlus. Pracodawca, który zatrudni osobę w wieku do 30 lat, otrzyma dotację w wysokości do €10.000. Do tej pory było to możliwe, jeśli pracownik miał maksymalnie 25 lat.

Dotacja dla bezrobotnych

Strategia obejmuje także zobowiązanie do przywrócenia do pracy 75.000 osób długotrwale bezrobotnych w ciągu najbliższych dwóch lat. W ramach nowego planu rządu, osoby na zasiłku dla bezrobotnych otrzymają €1.000 na pokrycie kosztów kursu krótkoterminowego szkoleniowego.

Mogą to być na przykład pracownicy budowlani biorący udział w zajęciach z prowadzenia pojazdów ciężarowych lub osoby, które zapisują się na kursy kosmetyczne w celu wzmocnienia swojego CV.

Jak podają niektóre źródła, każdej takiej osobie zostanie przydzielony urzędnik prowadzący, a zwrot kosztów kursu nastąpi po okazaniu zaświadczenia o jego ukończeniu.

Minister Humphreys twierdzi, że plan Pathways to Work ma wpłynąć na zmniejszenie długotrwałego bezrobocia w Irlandii, szczególnie wśród młodych osób, na których pandemia ma „nieproporcjonalny wpływ”.