Rząd opracował nowy plan, który ma ostatecznie rozwiązać problemy mieszkaniowe w Irlandii.

Taoiseach Micheál Martin zapowiedział właśnie zmiany i ogłosił „ambitny” plan rozwiązania kryzysu w sektorze mieszkalnictwa w Irlandii.

Mieszkanie dla wszystkich

„Housing For All” czyli mieszkanie dla wszystkich to strategia, zgodnie z którą mieszkańcy kraju będą w stanie wynająć lub kupić nieruchomość. Inwestycja pochłonie prawie 4 miliardy euro rocznie.

Zgodnie z planem od 2021r. do 2030r. dostarczanych ma być 33.000 nowych domów rocznie, z czego 10.000 to domy socjalne.

Plan koncentruje się na „czterech ścieżkach” mających na celu stworzenie bardziej zrównoważonego systemu mieszkaniowego:

  • Wspierać posiadanie domu i zwiększać przystępność
  • Wyeliminować bezdomność, zwiększyć liczbę mieszkań socjalnych
  • Zwiększyć podaż nowych mieszkań
  • Zająć się efektywnym wykorzystaniem istniejących zasobów

Główny nacisk zostanie położony na zakończenie długoterminowych umów najmu domów i mieszkań socjalnych, z przejściem na nowe budynki domów socjalnych. Rząd obiecuje też zwiększony dostęp do niedrogich domów, które będzie można kupić. Powstanie przy tym program korzystnych pożyczek mieszkaniowych.

Wprowadzone zostaną też nowe przepisy dotyczące najmu krótkoterminowego, a także zostaną wprowadzone umowy najmu na czas nieokreślony „w celu wzmocnienia bezpieczeństwa najemców”.

Taoiseach Micheál Martin ostrzegł, że kraj może zostać „głęboko zdestabilizowany”, jeśli rząd nie zajmie się długotrwałym kryzysem mieszkaniowym.

Nowa strategia przyniesie największą inwestycję mieszkaniową w historii Irlandii. Plan ma rozwiązać problemy, z jakimi borykają się osoby kupujące pierwszą nieruchomość, gospodarstwa domowe o niskich dochodach, osoby bezdomne, osoby sprzedające i te, które chcą się przenieść do mniejszego lokalu.

Więcej: gov.ie