Nowy program w Irlandii - zwrot pieniędzy dla mieszkańców

Konsumenci w Irlandii będą mogli wydać pieniądze w sklepie, wziąć gotówkę bądź przekazać środki na cele charytatywne.

Minister Stanu Ossian Smyth przedstawił szczegóły nowego programu dotyczącego recyklingu w Irlandii.

Zwrot pieniędzy

Program Deposit Return Scheme ma polegać na pobieraniu niewielkiej kaucji przy zakupie napojów w plastikowych butelkach lub w aluminiowych i stalowych puszkach.

Konsumenci otrzymają zwrot pieniędzy po zwróceniu opakowań do sprzedawcy bądź innego punktu zwrotu. Program ma być obsługiwany przez organizację non-profit Return.ie.

Minister Smyth poinformował, że kaucja za puszkę i butelkę o pojemności do 500 ml wyniesie 15 centów, a za opakowania powyżej 500 ml będzie to 25 centów.

Konsumenci będą mogli wydać otrzymane pieniądze w sklepie, wziąć gotówkę bądź przekazać środki na cele charytatywne, dodał minister.

Kaucja za butelki i puszki w Irlandii

Zgodnie z wytycznymi programu, zwrócone będą mogły być wszystkie opakowania, na których będzie widniało logo RE-TURN. Butelki po produktach mlecznych nie będą mogły być zwracane.

Kaucję będzie można otrzymać we wszystkich uczestniczących w programie sklepach, a nie tylko tam, gdzie dane napoje zostały pierwotnie kupione. Sprzedawcy będą musieli zarejestrować się w programie, który według ministra jest neutralny pod względem kosztów.

Program Deposit Return Scheme zacznie oficjalnie obowiązywać od lutego 2024 roku. Jedną z pierwszych firm, które prowadzą już pilotażowy program zwrotu kaucji, jest sieć sklepów Lidl.