Nowy system Gardy wdrożony - kary dla kierowców w Irlandii

Są już pierwsze znaczące efekty uruchomienia nowego systemu Gardy w Irlandii.

W Irlandii oficjalnie uruchomiono nowy system Gardy, który ma pomóc funkcjonariuszom w identyfikowaniu nieubezpieczonych kierowców.

Nowy system Gardy

Jest to część działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych.

Motor Insurers’ Bureau of Ireland (MIBI) rozpoczęło codzienne udostępnianie Gardzie danych ubezpieczeniowych ponad trzech milionów kierowców, co już doprowadziło do konfiskaty ponad 7 000 pojazdów.

Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee, powiedziała, że celem tego działania jest zarówno złapanie nieubezpieczonych kierowców, jak i zniechęcenie ich do łamania prawa.

Punkty kontrolne

Nowy system obejmuje codzienną wymianę danych między MIBI a Gardą, połączoną z technologią automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ANPR) oraz systemem smartfonów.

Procedura ta umożliwia funkcjonariuszom sprawdzanie statusu ubezpieczenia pojazdu w trakcie jazdy i będzie głównie stosowana w punktach kontrolnych.

Konsekwencje dla kierowców

Od stycznia br. system ten doprowadził do konfiskaty 7 307 pojazdów, z czego 1 840 pojazdów zostało odebranych kierowcom w samym kwietniu.

System jest szczególnie przydatny nie tylko w przyspieszaniu kontroli punktowych, ale także w zapobieganiu oszustwom.

Niektórzy kierowcy płacą bowiem za ubezpieczenie, a następnie żądają zwrotu pieniędzy (po otrzymaniu dysku). Jest to problem szczególnie powszechny wśród młodszych kierowców.

W 2022 roku na irlandzkich drogach było około 190 000 nieubezpieczonych pojazdów. Jazda takim pojazdem jest wykroczeniem, za które grożą grzywny, pięć punktów karnych oraz konfiskata pojazdu na miejscu, a także potencjalne wezwanie do sądu.