Nowy system w sklepach w Irlandii wchodzi w życie

Od 1 lutego Irlandia wprowadza nowy system, który pozwoli mieszkańcom wkroczyć na nową ścieżkę ekologiczną.

Od 1 lutego Irlandia wprowadza nowy system zwrotu kaucji Re-turn, stanowiący znaczący krok w kierunku zwiększenia wskaźników recyklingu i ograniczenia ilości odpadów.

Nowy program w Irlandii

Ten innowacyjny program umożliwia zwrot pieniędzy za puste, nienaruszone butelki i puszki, zachęcając tym samym do bardziej odpowiedzialnego postępowania z odpadami.

Konsumenci, kupując napoje w opakowaniach z logo Re-turn, będą obciążani dodatkową, w pełni zwrotną kaucją.

Program obejmuje napoje w plastikowych butelkach i aluminiowych puszkach, z kaucją wynoszącą 15 centów za opakowania od 150 ml do 500 ml i 25 centów za te o pojemności powyżej 500 ml do 3 litrów.

Aby ułatwić adaptację do nowego systemu, na początku lutego dostępna będzie ograniczona ilość butelek i puszek bez logo Re-turn, które nie będą podlegać kaucji i mogą być umieszczone w tradycyjnych pojemnikach do recyklingu.

Recycling w Irlandii – zwrot kaucji

Konsumenci mogą zwracać puste, nienaruszone butelki i puszki do sklepów i supermarketów na terenie całego kraju, korzystając z Maszyn do Zwrotu Butelki (RVM) lub oddając je bezpośrednio pracownikom.

Klienci otrzymują zwrot kaucji po zwróceniu pustych i nienaruszonych opakowań z logo Re-turn. W przypadku korzystania z maszyny do zwrotu butelek, konsumenci otrzymają kupon, który można zrealizować przy kasie na zakupy w sklepie lub otrzymać jako zwrot gotówki.

Podkreśl się jednak, że nie każde opakowanie napoju kwalifikuje się do zwrotu kaucji. Program obejmuje tylko opakowania napojów w butelkach PET, aluminiowych i stalowych puszkach o pojemności od 150 ml do 3 litrów, które posiadają logo Re-turn.

Inicjatywa ta jest częścią praktycznych działań w ramach gospodarki obiegu zamkniętego, mających na celu stworzenie systemu recyklingu, który gwarantuje zwrot i ponowne przetworzenie materiału.

Unia Europejska wyznaczyła Irlandii cel oddzielania i zbierania 77% plastikowych butelek do napojów do 2025 roku, a cel ten wzrośnie do 90% w 2029 roku.

Więcej: re-turn.ie