POLONIA IRLANDIA

W nadchodzących tygodniach możliwe jest dalsze łagodzenie restrykcji w Irlandii.

Naczelny Lekarz Irlandii, dr Tony Holohan, twierdzi, że w niedługim czasie możliwe będzie znoszenie kolejnych ograniczeń dla mieszkańców Irlandii.

Podczas briefingu w środę 28 lipca Dyrektor Medyczny poinformował, że obecnie 2% nowych przypadków Covid-19 w Irlandii trafia do szpitala. Zaznaczył przy tym, że liczba ta byłaby znacznie wyższa, gdyby nie wprowadzenie szczepionek.

Znoszenie ograniczeń

Dr Holohan twierdzi, że „wielki postęp” we wdrażaniu szczepień może prowadzić do tego, że Irlandia znajdzie się w sytuacji, w której będzie możliwe „odejście od niektórych ograniczeń ekonomicznych i społecznych”.

Eksperci Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) mają przedyskutować kryteria, których spełnienie pozwoli im zarekomendować zniesienie restrykcji.

Ich zdaniem w ciągu najbliższych kilku miesięcy będą „szczyty i dołki” przypadków Covid-19, ale nie spodziewają się oni „ogromnych fal” – dzięki ostrożności zachowywanej przez irlandzkie społeczeństwo.

Prof. Philip Nolan z działu symulacji rozprzestrzeniania się Covid-19 w NPHET twierdzi, że „stłumiona” potrzeba spotkań towarzyskich i podróżowania na początku lipca spowodowała gwałtowny wzrost liczby przypadków, ale na obecną chwilę wydaje się, że sytuacja się uspokaja.

Wariant Delta

Według ekspertów wariant Delta wirusa stanowi obecnie 90% wszystkich nowych przypadków w Irlandii. Leo Varadkar twierdzi jednak, że fala Delta jest około dziesięciokrotnie mniej poważna niż poprzednie fale pod względem zgonów i około pięć razy mniej poważna pod względem hospitalizacji.

Jego zdaniem wynika to z sukcesu realizacji programu szczepień, przez który chroniona jest „ogromna liczba osób” w kraju.