POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego analizują zniesienie niektórych ograniczeń dla grupy osób w Irlandii.

Osoby, które zostały zaszczepione przeciwko Covid-19, mogą spotkać się z mniej rygorystycznymi ograniczeniami już od przyszłego miesiąca – informuje Newstalk.

Eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) analizują, jak może wyglądać „premia za szczepionki” i w nadchodzących tygodniach planuje przedstawić rządowi odpowiednie zalecenia.

Informacje te pojawiły się, gdy w USA wydano nowe wytyczne dla osób, które zostały zaszczepione dwoma dawkami Pfizer i Moderna i jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson/Janssen.

Zaszczepieni mieszkańcy w Stanach Zjednoczonych mogą spotykać się z innymi zaszczepionymi osobami w pomieszczeniach zamkniętych, bez maski i bez dystansu społecznego.

Nie muszą również izolować się, gdy stali się bliskim kontaktem osoby zakażonej, chyba że wykazują objawy wirusa lub żyją w większej grupie osób.

Zastępca Dyrektora Medycznego, dr Ronan Glynn, powiedział, że sytuacja w USA jest dokładnie badana. Wyjaśnił:

Będziemy to dalej rozważać w kontekście rady, której udzielamy rządowi, miejmy nadzieję, że będzie to następne złagodzenie środków.
Przyglądamy się konkretnie kwestii wizyt w domu opieki w tym tygodniu.

Szczepienia w domach opieki są już prawie zakończone. Oczekuje się, że urzędnicy wkrótce pozwolą zwiększyć limit odwiedzających domy opieki po miesiącach ograniczeń.

W przestrzeni publicznej pojawia się też apel o pozwolenie osobom zaszczepionym na jedzenie i picie w pubach i restauracjach, gdy te już zostaną otwarte.