O tyle więcej muszą wydawać mieszkańcy Irlandii

Większość mieszkańców Irlandii doświadczyła pogorszenia swojej sytuacji finansowej w ciągu tego roku.

Najnowsze dane pochodzące z CSO pokazują, że około 80% mieszkańców Irlandii doświadczyło pogorszenia swojej sytuacji finansowej w ciągu ostatniego roku.

Koszty utrzymania w Irlandii

Według podanych informacji, konsumenci wydają teraz o 30 euro więcej tygodniowo na artykuły spożywcze. W przypadku rodzin z dziećmi jest to o 40 euro tygodniowo więcej niż przed kryzysem kosztów utrzymania.

Większość ankietowanych osób (64%) spodziewa się, że ich sytuacja finansowa pogorszy się w nadchodzącym roku. A ponad połowa młodych ludzi stwierdziła, że rozważyłaby emigrację, aby obniżyć koszty utrzymania.

Trudną sytuację finansową generują przede wszystkich wysokie rachunki za prąd i gaz, ceny paliwa, koszty opieki zdrowotnej, a także brak oszczędności.

Oszczędzanie

Jeden na pięciu respondentów twierdzi, że każdego miesiąca brakuje mu pieniędzy na pokrycie swoich wydatków. Dotyczy to także tych osób, które tną koszty poprzez ograniczenie zużycia prądu, ogrzewania, ograniczenie zakupu paliwa czy żywności.

Mieszkańcy znacznie ograniczają wydatki na spotkania towarzyskie, wyjścia do miejsc kultury oraz na jedzenie na wynos. Większość osób ograniczyła też wydatki na ubrania, wizytę u fryzjera czy w salonie urody.

Wiele osób rezygnuje również z subskrypcji na korzystanie z płatnych platform rozrywkowych, a także z opłacania członkostwa w siłowniach czy klubach sportowych.

Inflacja w Irlandii

Wyniki tego badania sugerują, że respondenci są świadomi aktualnej stopy inflacji na poziomie 9,2%, a 72% szacuje ją na 7-11%, a aż 96% ankietowanych osób martwi się rosnącymi kosztami życia.

Chcąc zaoszczędzić pieniądze w następnym roku, mieszkańcy rozważają m.in. zmianę dostawcy mediów oraz zmianę sklepu, w którym kupują artykuły spożywcze. Coraz chętniej rezygnują też z zakupu markowych artykułów na rzecz produktów marki własnej.