POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd podjął decyzję w sprawie przedłużenia ochrony najemców w Irlandii.

Ustawa The Residential Tenancies and Valuation Bill powinna wygasnąć 12 kwietnia. Jednak ze względu na przedłużający się lockdown Irlandii rząd zdecydował o rozszerzeniu ochrony najemców.

Ustawa chroni przed eksmisją lokatorów, którzy są poszkodowani przez pandemię i zalegają z czynszem. Zapobiegają też podwyżkom czynszu w przypadku osób, których dochody spadły w wyniku pandemii (należy złożyć odpowiednią deklarację).

Przepisy zostają przedłużone o trzy miesiące. Jednak rzecznik Sinn Féin ds. Mieszkalnictwa, Eoin Ó Broin, powiedział, że zakaz eksmisji powinien obowiązywać do końca roku.

Natomiast Gino Kenny z People Before Profit powiedział, że ważne jest, aby osoby mające zaległości w spłacie czynszu i kredytu hipotecznego były chronione po zakończeniu pandemii.

Ogólny zakaz eksmisji najemców wygaśnie w ciągu dziesięciu dni od wygaśnięcia obowiązującego teraz limitu poruszania się w obrębie 5 km od miejsca zamieszkania.

Ograniczenia w poruszaniu się obowiązują do 5 kwietnia, ale w kolejnych tygodniach rząd ma zdecydować czy limit zostanie utrzymany, zwiększony czy całkiem zniesiony.