Od września zmiana przepisów - skorzysta wiele rodzin w Irlandii

Rząd ogłosił ambitne plany, na których ma skorzystać wiele rodzin w Irlandii.

Rząd Irlandii ogłosił ambitne plany zmian, które mają na celu ułatwienie życia rodzicom i uczniom.

Transport szkolny w Irlandii

Minister Edukacji, Norma Foley, przedstawiła dwa kluczowe raporty, które szczegółowo opisują przyszłość transportu szkolnego w kraju.

Raporty te ujawniły plany znaczącej rozbudowy systemu usług autobusów szkolnych od września 2025 roku.

Z inicjatywy, która ma kosztować 672 mln euro do roku 2030, korzystać będzie dodatkowo 100 000 uczniów, zwiększając łączną liczbę korzystających z systemu do około 261 000.

Bus Éireann, działając w imieniu Departamentu Edukacji, będzie kontynuował operowanie tym rozszerzonym systemem.

Zmiana zasad

Minister Foley zapowiedziała także wprowadzenie dwóch programów pilotażowych, które mają rozpocząć się we wrześniu bieżącego roku.

Programy te skoncentrują się na integracji sieci autobusów szkolnych z innymi formami transportu publicznego oraz na zmniejszeniu kryteriów odległości, co pozwoli większej liczbie dzieci kwalifikować się do usługi.

Wśród zapowiadanych zmian znalazło się m.in. zniesienie zasady „najbliższej szkoły”, co ma dać uczniom i rodzicom większy wybór i elastyczność.

Planowane jest zmniejszenie minimalnej odległości, jaką uczeń musi pokonać do szkoły, aby kwalifikować się do miejsca w autobusie – z obecnych 3,2 km dla uczniów szkół podstawowych i 4,8 km dla uczniów szkół ponadpodstawowych, do 2 km, a w przyszłości nawet do 1 km, w zależności od finansowania.

W obliczu kryzysu kosztów życia, minister Foley zadecydowała również o tymczasowym obniżeniu opłat za korzystanie z systemu transportu szkolnego, aby ulżyć rodzinom.

W roku szkolnym 2023-2024 opłata dla dziecka w szkole podstawowej wynosi 50 euro, a dla ucznia szkoły ponadpodstawowej – 75 euro, z maksymalnym limitem 125 euro na rodzinę. Stawki te zostaną utrzymane również w roku szkolnym 2024-2025.