POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Było to jedno z zaleceń raportu dotyczącego zaniedbań medycznych w Irlandii.

Przedstawiciele rządu w Irlandii poinformowali, że trwają prace nad ustanowieniem systemu odszkodowań dla mieszkańców za efekty uboczne szczepionek. O sprawie pisze The Irish Times.

Skutki uboczne

Raport z grudnia 2020 roku na temat rozpatrywania roszczeń z tytułu zaniedbań medycznych, opracowany przez grupę ekspertów pod przewodnictwem sędziego Charlesa Meenana, zalecał wprowadzenie programu wypłaty kulancyjnej dla osób, które doznały skutków ubocznych w wyniku programów szczepień „w trybie pilnym”.

Wypłata kulancyjna to wypłata odszkodowania, jeśli ubezpieczyciel nie ma pewności co do odpowiedzialności za szkodę. Na ogół jest ona mniejsza niż roszczenia poszkodowanego.

W sprawie wypowiedział się też prawnik zajmujący się zaniedbaniami medycznymi. Stwierdził on, że to „absolutny skandal”, że państwo nie wprowadziło programu odszkodowań za szkody spowodowane szczepionkami.

Prawnik uważa, że „nie ma sensu zaprzeczać”, że w rzadkich przypadkach szczepionki mają negatywne skutki uboczne. A taki program może wzbudzić zaufanie osób przyjmujących szczepionki.

Odszkodowania

Rządowy plan nie przewiduje jednak odszkodowań dla osób, które doznały skutków ubocznych po otrzymaniu szczepienia przeciw Covid-19.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, powiedział, że na obecną chwilę nie ma planów „wprowadzenia w Irlandii systemu specjalnych rekompensat za szczepienia przeciwko Covid-19”.

Tymczasem do 3 sierpnia do Health Products Regulatory Authority wpłynęło 13.529 zgłoszeń o podejrzewanych skutkach ubocznych szczepionek przeciw Covid-19 (z podanych 3.14 mln dawek).