POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Sędzia zatwierdził ugodę odszkodowania za reakcję alergiczną u dziecka w Irlandii.

W piątek 26/03/2021 w Okręgowym Sądzie Cywilnym w Dublinie odbyła się sprawa odszkodowania dla dziecka, które doznało reakcji alergicznej po użyciu mokrych chusteczek do pielęgnacji niemowląt.

Matka dziecka wniosła w jego imieniu skargę przeciwko Aldi Stores (Ireland) Ltd w 2017 roku po tym, jak wystąpiła u niego reakcja uczuleniowa.

Ojciec dziecka użył do wytarcia twarzy dziecka chusteczek MAMIA, zakupionych w jednym ze sklepów Aldi. Na opakowaniu znajdował się napis, że chusteczki są bezzapachowe, łagodne, delikatne, hipoalergiczne i testowane dermatologicznie.

Jednak w niedługim czasie po przetarciu twarzy 4-latka, wystąpiła u niego silna reakcja uczuleniowa – twarz mocno się zaczerwieniła, wystąpiła wysypka, która rozprzestrzeniła się na twarzy, a skóra była obolała i złuszczona.

U chłopca przeprowadzono kojącą i leczniczą kurację zaleconą przez lekarza rodzinnego, a po kilku dniach reakcja uczuleniowa ustąpiła.

W sądzie pojawiło się też stwierdzenie, że u dziecka wystąpiła łagodna reakcja psychologiczna na pojawienie się i używanie chusteczek.

Firma Aldi Stores (Ireland) Ltd wzięła na siebie odpowiedzialność za to zdarzenie i zaoferowała €15.000 odszkodowania w ramach ugody. Sąd zatwierdził tę ofertę.