Polonia Irlandia • Gazeta • Wiadomości i Informacje

Dzisiaj rozpoczął się zapowiadany od kilku tygodni strajk tysięcy pielęgniarek i położnych w Irlandii.

Prawie 37.000 pielęgniarek i położnych zrzeszonych w związkach zawodowych w Irlandii przystąpiło dzisiaj do zapowiadanej wcześniej akcji protestacyjnej. Pikiety odbywają się w całym kraju.

Dzisiejszy strajk rozpoczął się o godzinie 08:00 rano i potrwa 24-godziny. Odwołano prawie dwa tysiące operacji i dziesiątki tysięcy planowych wizyt w szpitalach. Odziały ratunkowe nie zostały zamknięte, jednak obecnych ma być znacznie mniej personelu. Pacjenci proszeni są o zgłaszanie się na A&E tylko w wyjątkowych przypadkach.

Jeszcze w poniedziałek trwały rozmowy między związkami pielęgniarek i położnych INMO a przedstawicielami HSE. Nie udało się jednak wypracować porozumienia. Jeśli impas rozmów będzie trwał, kolejne akcje strajkowe odbędą się 5, 7, 12, 13 i 14 lutego 2019 roku.

Minister Finansów Paschal Donohoe po raz kolejny poinformował, że rząd Irlandii nie ma pieniędzy na podwyżki dla pielęgniarek. A jutro (31/01/2019) swoje protesty przeprowadzą pielęgniarki z oddziałów psychiatrycznych.

Natomiast lekarze GP zapowiedzieli protesty przed irlandzkim parlamentem na 6 lutego 2019 roku. W tym dniu wiele klinik GP może być nieczynnych. Postulaty lekarzy rodzinnych to m.in. wprowadzenie zmian w służbie zdrowia, dzięki którym pacjenci nie będą zmuszeni czekać na konsultacje i operacje przez wiele lat.

Więcej: Strajk w służbie zdrowia w Irlandii. Podano daty

Czytaj też: Ambulans do was dzisiaj nie dojedzie – strajk w Irlandii