POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Trwa liczenie szkód w Irlandii spowodowanych przez niszczycielską siłę Huraganu Eunice.

Ponad 70.000 domów i firm w Irlandii pozbawionych jest dostaw prądu. Z całego kraju napływają kolejne informacje o szkodach spowodowanych przez niszczycielską siłę Huraganu Eunice.

Huragan Eunice

Wiele lokalnych dróg jest obecnie nieprzejezdnych – przez powalone drzewa, rumowiska i zerwane kable energetyczne. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Przedstawiciele ESB Networks poinformowali, że pracują nad przywróceniem dostaw w obszarach pozbawionych prądu. Są to głównie rejony Cork, Kerry i Clare, a także Waterford, Donegal, Offaly, Wexford, Mayo, Galway i Roscommon.

W wielu miejscach objętych czerwonym i pomarańczowym alertem ostrzegawczym są dzisiaj zamknięte szkoły i przedszkola, w kilku miejscach chwilowo wstrzymano też usługi Bus Éireann.

Odwołane lub opóźnione są loty i promy, zamknięto niektóre mosty, przybrzeżne parkingi i uformowano wały przeciwpowodziowe z worków z piaskiem.

Na północy Irlandii wystąpiły intensywne opady śniegu. Wiele ciężarówek miało trudności z przejazdem przez Barnesmore Gap w Donegal. Funkcjonariusze Gardy twierdzą jednak, że warunki uległy już nieznacznej poprawie.

Alerty ostrzegawcze

Do godziny 18:00 obowiązuje w Irlandii żółty alert pogodowy dotyczący wiatru. Przewiduje się porywy do 110 km/h. Natomiast do soboty do godziny 10:00 obowiązuje żółty alert dotyczący opadów deszczu ze śniegiem i śniegu.

W niektórych rejonach może dojść do nagromadzenia śniegu i oblodzenia dróg – istnieje realne ryzyko bardzo niebezpiecznych warunków drogowych.