Departament Rolnictwa potwierdza nowe ognisko wirusa H5N8 w Irlandii.

Przedstawiciele Departamentu Rolnictwa w Irlandii poinformowali o wykryciu ogniska wirusa H5N8 (ptasiej grypy).

Pierwsze przypadki wirusa w Irlandii wykryto wśród dzikiego ptactwa w 2016 i 2017 roku. Przedstawiciele Departamentu Rolnictwa wprowadzili wówczas surowe środki bezpieczeństwa w celu ochrony ferm drobiu. Istniało bowiem wysokie ryzyko, że wirus H5N8 rozprzestrzeni się wśród drobiu.

W kwietniu br. stwierdzono na fermach drobiu w Irlandii wirusa ptasiej grypy H6N1, który jest wysoce zaraźliwy, lecz nie zabija masowo ptaków i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Potwierdzony teraz wirus ptasiej grypy H5N8 dotyczy kilku okazów indyków z fermy w hrabstwie Wicklow. Przeprowadzone zostały badania, a ich wyniki będą znane za kilka dni. Ptaki, u których wykryto wirusa, zostały zabite. Utworzono strefy restrykcyjne i wzmożono środki ochrony i nadzoru.

Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia (HPSC) w Irlandii potwierdza, że chociaż wirus H5N8 może powodować poważne choroby u drobiu i innych ptaków, to do tej pory nie odnotowano żadnych zakażeń ludzi na całym świecie. Prawdopodobieństwo zarażenia u ludzi jest określane jako niskie.

Pracownicy departamentu zwracają się z apelem, by nie dotykać chorych lub martwych ptaków. W przypadku znalezienia takich ptaków należy skontaktować się z najbliższym Departamentem Weterynarii (Department Veterinary Office).