Ogromne ułatwienia dla pasażerów - nowe oblicze Dublina
Foto: MetroLink.ie

To pierwszy tego typu projekt w Irlandii, który znacznie usprawni transport publiczny.

Przedstawiciele MetroLink złożyli wniosek o zatwierdzenie projektu budowy pierwszego w Irlandii metra do rady An Bord Pleanála.

Metro w Irlandii

Minister Transportu twierdzi, że ten „megaprojekt” zmieni oblicze miasta. Nitka metra ma rozciągać się na długości 19,4 km, planuje się budowę 16 stacji (głównie podziemnych).

Według planu metro ma łączyć ze sobą północ i południe miasta – od Swords do Charlemont, w pobliżu Ranelagh w południowej części centrum Dublina.

Departament Transportu twierdzi, że MetroLink połączy ponad milion mieszkańców w rejonie Dublina, którzy będą mogli sprawnie korzystać z usług kolejowych, DART, Luas i autobusów.

Trasa będzie też obsługiwać lotnisko Dublin Airport – będzie to więc pierwsze połączenie kolejowe z największym lotniskiem w Irlandii.

MetroLink w Dublinie

Przewiduje się, że MetroLink będzie w pełni zautomatyzowany, z pociągami kursującymi co trzy minuty w godzinach szczytu, zdolnymi do przewożenia do 20 000 pasażerów na godzinę w każdym kierunku.

Według Departamentu Transportu budowa metra rozpocznie się w 2025 roku, a pierwsze pociągi zaczną kursować najpóźniej w 2034 roku.