Naukowcy z Irlandii poinformowali o swoich wnioskach na temat często spotykanych pająków.

Naukowcy z National University of Ireland Galway poinformowali właśnie o swoich wnioskach na temat pająków z gatunku Fałszywej Wdowy. Zagłębili się w to, jak szybko rosnące kolonie tych pająków w miejskiej części Irlandii wpływają na naturalne siedliska.

Fałszywa Wdowa

Według nowych badań NUI Galway w ciągu najbliższych 20 lat w każdym hrabstwie Irlandii pojawi się znaczna populacja pająków tego gatunku.

Musimy zacząć go monitorować i oceniać, czy ma to negatywny wpływ na rodzime gatunki. Pająki są bardzo ważne w ekosystemie; są kluczowymi gatunkami i nie chcemy z tym zadzierać.

Fałszywa Wdowa wpływa na trzy rodzime gatunki, które mają z nim największy kontakt – Kątnika Większego, Liścianek Sektornik i Sidlisz Piwniczny. Ma jednak silniejszy od nich jad i jest bardziej aktywny przez cały rok.

W swoich obserwacjach naukowcy odnotowali, że pająki z gatunku Fałszywej Wdowy zabijają, owijają i zjadają inne pająki.

Pająki w domach

Pająk Steatoda nobilis czyli Fałszywa Wdowa często obecny jest w irlandzkich domach. W ubiegłym roku najwięcej tych pająków było w Waterford, Cork i w Dublinie. W tym roku ogromny ich wzrost zaobserwowano w Dublinie.

Ukąszenie Fałszywej Wdowy może prowadzić do okresowych powikłań jak ból, zaczerwieniona skóra, świąd, miejscowy obrzęk w miejscu ukąszenia. Do wystepujących niezwykle rzadko powikłań należy obniżenie ciśnienia krwi, „uderzenia gorąca” na twarzy, dreszcze lub gorączka.