Olbrzymi kaszalot na plaży w Irlandii - komunikat do mieszkańców
Foto: Facebook/IWDG

Na plaży w Irlandii znaleziono ogromnego wieloryba, co wzbudziło zainteresowanie lokalnej społeczności.

W miniony weekend ogromny kaszalot został wyrzucony na jedną z irlandzkich plaż.

Plaża w Irlandii

Stworzenie, którego długość szacuje się na 13 metrów, wylądowało w sobotę około 17:30 na „Big Beach” w Glencolumbkille w hrabstwie Donegal.

Obserwatorzy wielorybów szacują, że kaszalot jest młodym okazem samca. Znalezisko stało się przedmiotem spekulacji wśród lokalnej społeczności.

Początkowo kaszalot utknął na plaży i nie wiadomo czy był już martwy. W niedzielę rano lokalni mieszkańcy nie odnotowali żadnych oznak życia wieloryba, lecz stwierdzono ślady uszkodzeń na jego ciele.

Istnieje hipoteza, że kaszalot został uderzony przez łódź lub skałę, a prąd morski wyrzucił go na brzeg. Nie jest też wykluczone, że piasek zablokował mu skrzela, jak stwierdził jeden ze świadków.

Komunikat do mieszkańców

Plażę, na której znaleziono kaszalota, odwiedza wiele osób, ale zalecono im trzymanie się z daleka od martwego wieloryba.

Przypomina się, że wieloryby to ssaki, które mogą przenosić choroby na ludzi i zwierzęta domowe. Zaleca się trzymanie psów na smyczy, jak dodał przedstawiciel Irish Whale and Dolphin Group (IWDG).

W badaniu przeprowadzonym w 2020 r. oszacowano, że w wodach głębszych niż 300 metrów przy zachodnim wybrzeżu Irlandii żyje 380 kaszalotów.

W styczniu, wskutek sztormu Isha, na plażę w Mayo wyrzuciło 20,7-metrowego fiszbinowca z rodziny płetwali.