Minister ogłosił też wprowadzenie nowego programu zdrowotnego w Irlandii.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, poinformował o planie zniesienia niektórych opłat za usługi zdrowotne w Irlandii. Jego zdaniem dostęp do części tych usług powinien być bezpłatny.

Usługi zdrowotne w Irlandii

Z jego wypowiedzi wynika, że rząd rozważa zniesienie od 2023 roku opłat za hospitalizację i leczenie ambulatoryjne. Zmiany będą szczególnie korzystne dla osób, których leczenie będzie wymagało powtórnej wizyty w szpitalu.

Obecnie pacjenci bez karty medycznej (Medical Card) muszą płacić 80 euro dziennie za pobyt w szpitalu. Po wprowadzeniu nowych przepisów ta opłata zostałaby zniesiona.

Podobnie zniesiona może zostać opłata w wysokości 100 euro za pojawienie się u specjalisty bez skierowania od lekarza GP. Na obecną chwilę nie jest jednak rozważane zniesienie opłaty w wysokości 100 euro za wizytę na oddziale pogotowia ratunkowego.

Minister Donnelly poinformował, że prawdopodobnie już w najbliższych miesiącach letnich zostaną zniesione opłaty za hospitalizację osób do 16 roku życia.

Lekarz rodzinny w Irlandii

Jeszcze w tym roku ministerstwo planuje rozszerzenie bezpłatnej opieki lekarza rodzinnego GP na sześcio- i siedmiolatki.

Od sierpnia ruszy program bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet w wieku od 17 do 25 lat. Minister Donnelly poinformował także o nowym programie zdrowotnym, jakim są bezpłatne szczepienia HPV dla kobiet do 25 roku życia.

Jeśli chodzi o listy oczekujących, Minister Zdrowia przyznaje, że są one niedopuszczalnie długie. Potwierdził przy tym swoją determinację, by zająć się tą kwestią.