POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Dramatycznie wzrosła liczba osób w Irlandii, którym nie ubezpieczono samochodu.

Według najnowszych danych dramatycznie wzrosła liczba kierowców, którzy nie uzyskali ubezpieczenia swojego samochodu. Odnotowano aż 1 941 takich przypadków w 2016 roku, co jest absolutnym rekordem. W 2008 roku takich przypadków było tylko 53, a w 2012 już 178.

Ubezpieczenia samochodów od kilku lat wykazują tendencję rosnącą, co stało się już prawdziwym problemem. Jednocześnie rośnie liczba kierowców, którym trudno jest znaleźć firmę, w której mogliby ubezpieczyć swój samochód.

Początkowo problemy miały osoby, których samochód był starszy niż 10 lat. Teraz z tym problemem muszą mierzyć się często osoby starsze, młodzi kierowcy, osoby powracające z emigracji, a także kierowcy taksówek i osoby, które są w trakcie oczekiwania na odszkodowanie z ubezpieczalni (open claim).

Irlandzki parlament Dáil rozpocznie w tym tygodniu debatę na temat dramatycznie rosnących cen ubezpieczeń. Omówiony ma być też niepokojący trend firm ubezpieczeniowych odmawiających polisy poszczególnym grupom społecznym.

Według partii Fianna Fáil firmy ubezpieczeniowe coraz częściej stosują selekcję wśród klientów, co jest dowodem, że rynek ubezpieczeń stał się niefunkcjonalny – nie jest prawidłowo dostosowany do swoich zadań.

Prawie 2 000 przypadków odmowy polisy to liczba, która została zgłoszona do Insurance Ireland. Politycy z Fianna Fáil uważają, że liczba ta w rzeczywistości jest znacznie wyższa. Dlatego z ich inicjatywy tą sprawą zajmie się teraz irlandzki parlament.