Wicepremier Irlandii podał wstępna datę zakończenia lockdown.

Wicepremier Leo Varadkar skomentował obecną sytuację epidemiologiczną w Irlandii.

Omawiając wdrożenie programu szczepień przeciw Covid-19 zasugerował, że obecny lockdown kraju mógłby być już ostatni, lecz może zakończyć się w okresie Wielkanocy.

Wszyscy pensjonariusze oraz pracownicy domów opieki powinni zostać zaszczepieni drugą dawką szczepionki do końca lutego. Dzięki temu liczba zgonów z powodu Covid-19 w Irlandii powinna spaść o połowę.

Ogół społeczeństwa prawdopodobnie zacznie otrzymywać szczepionkę po Wielkanocy. To oznacza, że obecne restrykcje mogą zostać utrzymane przez kolejne dwa miesiące.

Wicepremier uważa, że w okresie między Wielkanocą a latem większość osób, która straciła zatrudnienie przez pandemię, będzie mogła wrócić do pracy. W miesiącach letnich „możemy spodziewać się prawdziwego odbicia gospodarczego”.

Tymczasem według ekspertów z NPHET liczba nowych zakażeń Covid-19 stabilizuje się. Rośnie jednak liczba hospitalizacji i liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Obecnie w szpitalach z powodu Covid-19 znajdują się 1.582 osoby, a na oddziałach intensywnej terapii jest 146 osób.

Prof. Philip Nolan z NPHET poinformował wczoraj, że zgodnie z symulacją w ciągu 10-14 dni hospitalizowanych będzie 2.200 – 2.500 osób, a na OIT znajdzie się 200 – 400 pacjentów.