POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Tysiące pająków w Irlandii szuka właśnie schronienia na zimę w naszych domach.

Ciepłe i deszczowe lato przyczyniło się do wylęgu olbrzymiej ilości pająków. Niektóre z nich mogą osiągnąć rozmiar nawet 12 cm, co nie jest dobrą wiadomością dla tych osób, które się ich boją. Eksperci ostrzegają, że Irlandia doświadcza właśnie masowej inwazji różnych gatunków pająków.

Według pracowników NUI Galway zwiększyła się też częstotliwość występowania pająków z gatunku Steatoda zwanych popularnie Fałszywą Wdową. Najwięcej tych pająków występuje obecnie w Waterford, Cork i w Dublinie.

Eksperci uspakajają, że większość przypadków ukąszeń nie zagraża zdrowiu człowieka. Nie jest też niebezpieczne dla jego życia. Ukąszenie Fałszywej Wdowy może prowadzić jedynie do okresowych powikłań jak ból, zaczerwieniona skóra, świąd, miejscowy obrzęk w miejscu ukąszenia. Do wystepujących niezwykle rzadko powikłań należy obniżenie ciśnienia krwi, „uderzenia gorąca” na twarzy, dreszcze lub gorączka.

Pająki Steatoda żyją od pięciu do siedmiu lat, co jest prawdziwym rekordem, ponieważ większość pająków i insektów w Irlandii żyje maksymalnie 12 miesięcy. „Fałszywe Wdowy” żyją w bliskim sąsiedztwie ludzi i mogą przetrwać jedynie w miastach – nie spotyka się ich na terenach wiejskich.