POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Kwestia wprowadzenia paszportów szczepionkowych pojawia się w Irlandii od kilku miesięcy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła prace nad projektem legislacyjnym uruchomienia tzw. zielonych przepustek.

Jeszcze w marcu KE ma przedstawić propozycję stworzenia ogólnounijnego cyfrowego paszportu szczepień przeciwko Covid-19.

„Digital Green Pass” ma stopniowo umożliwiać Europejczykom swobodne podróżowanie w Unii Europejskiej lub poza jej obszar – w celach zawodowych lub turystycznych.

„Cyfrowa zielona przepustka” ma zawierać:

  • informacje potwierdzające, że dana osoba została zaszczepiona
  • wyniki testów na Covid-19 przeprowadzonych u osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione
  • informacje na temat powrotu do zdrowia osób, które zaraziły się Covid-19

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, zapewniła, że paszport szczepionkowy może zostać uruchomiony w ciągu kolejnych trzech miesięcy. Kilka organizacji jest już w trakcie opracowywania specjalnego oprogramowania, które ma być wykorzystywane w ramach nowego systemu.

W kwestii wprowadzenia paszportów szczepionkowych w Irlandii wypowiedział się niedawno Wicepremier Leo Varadkar:

Więcej: Paszporty szczepionkowe będą wdrożone w Irlandii – zapowiada Leo Varadkar

Według irlandzkiego rządu paszporty szczepionkowe mogą być szansą na powrót do normalnego życia. Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia czy osoby zaszczepione nie będą już rozprzestrzeniać wirusa.

Leo Varadkar poinformował, że uważnie obserwuje sytuację w Izraelu, gdzie wyszczepialność na Covid-19 utrzymuje się na wysokim poziomie, a osoby zaszczepione mają możliwość wstępu do hoteli, restauracji, siłowni i na koncerty.