POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wiadomo, jak przygotować się do obserwacji „spadających gwiazd” w Irlandii.

Maksimum roju Perseidów to niezwykły spektakl na nocnym niebie, który zachwyca nie tylko obserwatorów gwiazd. Do podziwiania „spadających gwiazd” należy się jednak dobrze przygotować.

Spadające gwiazdy

Doświadczeni w tym temacie zachęcają, aby w pierwszej kolejności sprawdzić prognozę pogody na danym obszarze, ponieważ w strugach deszczu nie uda się niczego zaobserwować.

Ważne jest, aby zabrać ze sobą ciepłe ubranie, ponieważ po dłuższym czasie można być narażonym na wychłodzenie. Należy też pamiętać o kocach i ciepłych napojach w termosie.

Miejsce do obserwacji powinno znajdować się możliwie daleko od źródeł zanieczyszczenia światłem, najlepiej poza miastem. W mieście można ewentualnie poszukać wyżej położonych miejsc powyżej miejskich latarni.

Obserwatorzy powinni też pamiętać, by na miejscu nie używać smartfonów, ponieważ ich światło opóźnia przyzwyczajenie się oczu do ciemności na co najmniej 15 minut.

Rój meteorów

Perseidy to rój meteorów będących pozostałością komety Swift-Tuttle. Okruchy z przestrzeni kosmicznej wpadają w ziemską atmosferę, spalają się i tworzą efekt „spadającej gwiazdy”.

Najlepszy czas na obserwację Perseidów to noc z 12 na 13 sierpnia po godzinie 20:30. Jednak w przypadku złych warunków pogodowych w Irlandii w tym dniu nic straconego – „spadające gwiazdy” będą jeszcze widoczne do 24 sierpnia.

Perseidy 2021 mogą być ostatnim takim pokazem w nadchodzących latach. Według NASA w 2022 i w 2023 roku szczyt Perseidów przypadnie na pełnię Księżyca, a jego światło mocno utrudni obserwację „deszczu meteorów”.